Testovi mobitela

GENERAL MOBILE 5 Plus d

5 Plus d 5 Plus d 5 Plus d 5 Plus d 5 Plus d 5 Plus d 5 Plus d 5 Plus d 5 Plus d 5 Plus d 5 Plus d 5 Plus d 5 Plus d 5 Plus d 5 Plus d 5 Plus d 5 Plus d 5 Plus d 5 Plus d 5 Plus d 5 Plus d 5 Plus d 5 Plus d
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 02-2016
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Da
Frekvencija 900 / 1800 / 1900 / 3G / 4G Cat6
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 152 x 76,5 x 7,9
Masa uređaja (g) 160
Operativni sustav Android 7.0 Nougat
Chipset Snapdragon 617
Procesor Cortex-A53
Frekvencija procesora 1,50 GHz
Broj jezgri procesora 4+4
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5,5
Rezolucija ekrana 1920 x 1080
Tehnologija ekrana IPS
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 401
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 32 GB
RAM memorija 3 GB
Utor za memorijsku karticu da
Memorijska kartica 128 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 13 megapiksela (4160 x 3120)
Rezolucija prednje kamere 13 megapiksela (4160 x 3120)
Bljeskalica dual LED
Autofokus Da
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (4.1)
NFC Ne
WLAN WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
WiFi hotspot Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Poly
Kapacitet baterije (mAh) 3100
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Ne
3,5 mm ulaz Da
USB USB Type-C
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS
Organizator Da
Dodatno 4x 1,5 + 4x 1.2 GHz Cortex-A53
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 38
Vrijeme uključivanja kamere (s) 1
Benchmark test AnTuTu (bodova) 30584
Trajanje baterije u praksi (dana) 2
Dužina kabela punjača (cm) 80
Gdje kupiti
Cijena 1999 kn
Info Agramservis



https://www.smartson.hr/
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Čisti Android
Autor: Krunoslav Ćosić

Google garantira da će vlasnici Android One telefona prvi dobiti nadogradnju softvera

23.11.2016.

Uvod, sadržaj pakiranja

Priča o Android One platformi je vrlo zanimljiva - prvotno je zamišljena kao ulazak Android telefona na pojedina tržišta sa slabijom platežnom moći (Indija, Pakistan i mnoge druge južnoazijske temlje), pri čemu Google pojedine (uglavnom manje poznate) proizvođače mobitela koristi za proizvodnju dok sam Google upravlja dizajnom, razvojem, marketingom i podrškom za telefone. Upravo potonje, podrška, čini se najzanimljivijim detaljem u opisu Androida One jer to znači da će vlasnici ovih telefona uvijek među prvima u svijetu dobiti nadogradnju na najnoviju verziju Androida.

 

Trenutno je aktualna verzija 7 Nougat koja se u trenutku testiranja smartfona General Mobile 5 Plus d tek počela isporučivati na određene modele telefona. Radi se o turskom proizvođaču mobitela koji se prihvatio za sada izrade dvaju modela (5 Plus d i 4G). General Mobile je bio prvi model dok je 5 Plus d predstavljen na ovogodišnjem MWC-u u Barceloni.

 

Uz sve nabrojano, Android One telefone karakteriziraju više nego dobre karakteristike, kao što ćete vidjeti u našem testu modela General Mobile 5 Plus d, ali bitna je i povoljna cijena. 

Dizajn, ergonomija, cool faktor

Izradi i dizajnu Android smartfona General Mobile 5 Plus d nema se praktički što zamjeriti - korišteni su kvalitetni i zanimljivi materijali. Na boku je legura od titana i aluminija s brušenim finišem i teksturiranim bočnim tipkama. Na dnu su perforirane sitne rupice, pri čemu desni dio služi za zvučnik dok lijevi nema nikakve funkcije (eventualno hlađenje, pretpostavljamo). Perforirani rub je nešto grublji pa kad držimo telefon u desnoj ruci možemo osjetiti kako površina perforacija nije ispolirana, što daje odličan vizualni dojam, ali istovremeno malo i grebe mali prst kojim pridržavamo telefon u ruci, kad ga koristimo samo s jednom rukom.

 

Straga se nalazi gumirana površina koja nudi odličan grip pa telefon ne ide nigdje iz ruke ukoliko se krećemo, kao što je uobičajeno kod gotovo svih današnjih telefona koji nam stalno žele pobjeći iz ruke, zbog svoje skliskosti. Gumirana površina je teksturirana te se stražnji dio ne otvara pa se baterija kapaciteta od čak 3100 mAh ne može samostalno zamijeniti.

 

Prednja površina ekrana zaštićena je Gorilla staklom 4. generacije, a cijeli telefon je ugodno zaobljen (to se označava kao 2.5D). Na dnu kućišta smješten je Type-C USB utor (ovo je prvi Android One telefon s tim utorom) dok se na vrhu nalazi 3,5 mm utor za slušalice.

Ekran, baterija

Na 5,5 inča raspoređena je full HD rezolucija 1920 x 1080 točkica (piksela) tako da testirani General Mobile 5 Plus d možemo smatrati naprednim telefonom jer mnogi telefoni s vrhunskim hardverom dolaze upravo s full HD rezolucijom. Za prikazanu sliku možemo reći kako je jako dobra, sa živim bojama i dobrim kontrastom, bez pikselizacije (401 ppi) i zamućivanja prikaza slike.

 

Ne nudi se nikakva optimizacija slike na ekranu, možemo birati veličinu prikazanog fonta (što je karakteristika koju koristi velik broj proizvođača telefona), ali dodatna opcija je odabir veličine prikaza pa se samim time povećavaju ili smanjuju stavke na ekranu. Ekran dobiva dobru ocjenu, bez ikakve zamjerke.  Voljeli bismo imati mogućnost premještanja virtualnih tipki na dnu ekrana prema svojoj orijentaciji pa da nam Back (natrag) tipka bude s desne strane, a ne s lijeve strane (to recimo nudi LG u mnogim svojim telefonima). Nadamo se da će se to pojaviti u nekoj od sljedećih verzija Androida.

 

I baterija ugrađena u kućište je velikog kapaciteta pa i ona zaslužuje plus - kapacitet joj je 3100 mAh tako da uz dobru optimizaciju može dati i dva dana korištenja. Android 7 Nougat donio je veliku kontrolu odnosno nadzor nad baterijom pa detaljno možemo pratiti što se događa s baterijom i potrošnjom, ali nam nedostaje prikaz preostalog postotka baterije na statusnoj traci na vrhu ekrana.

 

Nema opcije da se uključi informacija, ali ako s vrha ekrana povučemo dva prsta po samom ekranu dobit ćemo postotak. Jasno, možete potražiti neku od aplikacija u Google Play trgovini i dobiti na vrhu informaciju o preostalom postotku baterije. Ugrađena je brza tehnologija punjenja pa se recimo za oko pola sata punjenja može dobiti 50% napunjene baterije.

 

Ali, ako uđete u dio postavki telefona namijenjen razvojnim programerima (Postavke > O telefonu > Status telefona, a zatim nekoliko puta brzo pritisnite „Broj međuverzije“) onda ćete otključati neke funkcije pa među njima i prikaz postotka baterije kao i još neke mogućnosti  koje su vjerojatno još u fazi testiranja pa ih Google ne otkriva svima - na primjer da se uz točno vrijeme prikazuju i sekunde, lakši rad s dvije aplikacije na istom ekranu.

Hardver, povezivost

Od kineskih smo proizvođača naviknuti vidjeti uglavnom MTK čipsete dok Android One model General Mobile 5 Plus d koristi Snapdragon. Radi se o 64-bitnom čipsetu Snapdragon 617 s osam procesorskih jezgri, pri čemu četiri rade na taktu od 1,5 GHz, a četiri slabije na 1,2 GHz. Znamo da je radna (RAM) memorija danas postala najbitnija stavka pa ako nemate dovoljno radne memorije u telefonu, a koristite napredne i zahtjevne aplikacije i igre osjetit ćete nemoć. U General Mobile 5 Plus d su ugrađena 3 GB RAM-a što znači da se ovaj telefon može koristiti bez problema najmanje dvije do tri godine, uz sve nadogradnje koje će Google ali i vlasnici aplikacija ponuditi tijekom vremena. Plus je ugrađenih 32 GB interne memorije proširivo do 128 GB.

 

General Mobile 5 Plus d ima podršku za brzi prijenos podataka 4G LTE brzinama do 300 Mb/s u downloadu (Cat. 7) te većinu danas dostupnih povezivih tehnologija - Bluetooth 4.1, NFC, Wi-Fi.

Softver, brzina rada

Dakle, uz dobar hardver, upravo je softver najvrjednija komponenta ovog telefona jer kupnjom Android One telefona prvi na svijetu dobivate softverske nadogradnje i koristite najnovije featurese koje Google donosi. Pojedine mogućnosti koje je Android 7.0 Nougat omogućio su prisutne već od prije kod raznih proizvođača koji su sami nadograđivali verzije Androida koje su bile tada aktualne tako da vas mnoge opcije vjerojatno niti neće iznenaditi jer ste čuli za njih, ali isto tako sve one nisu (uglavnom) bile implementirane u jedan model telefona. Zgodno je što se pri dobivanju neke nove obavijesti na koju želimo odgovoriti sada više ne mora izlaziti van iz aplikacije nego se može odmah (direktno) odgovoriti.

 

U sigurnosnom dijelu aktivirali smo Smart Lock odnosno mogućnost da različito otključavamo ekran telefona - glasovno, skeniranjem našeg lica uz pomoć prednje kamere, kad se naš telefon nalazi pored određenih drugih uređaja (Bluetooth, kad uđemo u vozilo i uparimo telefon s auto sustavom, a svakako nam je posebna bila mogućnost pouzdanih mjesta tako da se pri dolasku kući automatski uklanja zaštita recimo s PIN-om telefona jer telefon na osnovu prethodno dodane lokacije raspoznaje da se radi o našem mjestu stanovanja i isključuje zaštitu.

 

Svakako je mogućnost rada s dvije različite aplikacije u istom trenutku prikazane na ekranu mogućnost već viđena prije više godina kod Samsunga, na primjer. Ali, ta opcija nije bila nativno podržana pa je zgodno što se nudi jer danas je uobičajeno da se kupuje telefon s ekranom minimalne dijagonale od 5 inča. Da bismo imali prikazane dvije aplikacije na ekranu - na primjer želimo nešto na telefonu raditi (surfati, pisatim komunicirati preko instant poruka) i istovremeno slušati glazbu s YouTubea.

 

S obzirom da je prema pravilima YouTubea zabranjeno korištenje njihove aplikacije (i raznih derivata aplikacija) bez da se nalazi direktno na ekranu, ako YouTube aplikaciju stavimo u pozadinu onda se automatski zaustavlja reprodukcija glazbe. Na ovaj način, s dvije prikazane aplikacije na istom ekranu je to riješeno, a moguće je i podešavati veličinu prikaza samih aplikacija u tom dual načinu rada, s tim da se jedan prozor može smanjiti na najmanje 1/3 veličine ekrana.

 

Mi smo htjeli još više smanjiti prikaz, ali nam to nije bilo dopušteno. Sam ulazak u dualni način rada je moguć samo na jedan način koji, ako niste pročitali ovaj naš ili neki drugi test ili možda upute, nećete baš lako sami otkriti: prvo je željene aplikacije potrebno pokrenuti, a zatim se pritiskom na desnu tipku ispod ekrana (multitasking) prikazuju sve aktivne aplikacije. Nadalje, trebamo pronaći aplikaciju koju ćemo koristiti u gornjem dijelu ekrana te ju pritisnuti prstom i bez puštanja prsta s ekran povući prema gornjem dijelu ekrana. Zatim u popisu aplikacija koje su prikazane u donjem dijelu odaberemo aplikaciju koju ćemo koristiti kao drugu i to je to.

 

Za izlazak iz dual načina dovoljno je samo prema dolje potegnuti rub gornje aplikacije u smjeru prema dolje. Isto tako, ako na cijelom ekranu želimo imati samo donju aplikaciju, onda njezin rub povučemo prema gore, do vrha ekrana. Novosti u Androidu 7 ima još, ovo su samo od nekih koje se nude - daleko veći nadzor potrošnje internetskog prometa, upravljanje pojedinačno za svaku aplikaciju što se tiče prikaza novih informacija u različitim statusima telefona (isključen ekran, tiho zvonjenje itd.).

Kamera, multimedija

Dvije kamere od po 13 megapiksela jasno ukazuju kako je General Mobile 5 Plus d napredan telefon kod kojeg je velik naglasak stavljen na multimediju. Obje kamere imaju LED bljeskalicu, nude dobru do vrlo dobru sliku na fotografijama i video zapisima koji se mogu snimati do full HD rezolucije.

 

U postavkama kamera nema previše opcija, ali sve bitno je tu i dostupno je uglavnom za obje kamere tako da prednja kamera nije pretjerano inferiorna u odnosu na stražnju kameru koja nudi samo dvije LED-ice dok prednja ima jednu: HDR, kontrast, mreža. Sa stražnjom kamerom možemo snimiti efekt s izoštrenim objektom (uz bluranje pozadine), fotosfera za 360-stupanjske fotke, panoramske.

 

Dobivene fotografije i video zapisi su dobre kvalitete, nema se što previše za zamjeriti ako su svjetlosni uvjeti imalo dobri, brzo radi i izoštravanje odnosno fokusiranje slike, klikom na ekranu u dijelu koji nam je zatamnjen možemo taj dio posvijetliti.

 

Fotografirano s General Mobile 5 Plus d

 

Za fotografije u originalnoj veličini te za još dodatnih fotografija kliknite na link

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1479918509.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1479918516.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1479918523.jpg

Zaključak testa, cijena

Kroz cijeli test telefona General Mobile 5 Plus d spominjali smo kako je bitno da Android One bude i cjenovno dostupan. Cijenu od 1999 kuna (studeni 2016.) smatramo jako dobrom, s obzirom na ugrađeni hardver, softver i buduće (od strane Googlea) garantirane softverske nadogradnje, dobru bateriju, kvalitetne kamere, izradu telefona. Eventualno nam je nedostajao čitač otiska prsta koji se već ustalio kod većine današnjih telefona. Dodajmo i kako su nam ikone tijekom telefonskog poziva za aktivaciju speakerphonea ili numeričkog dijela bile jako sitne i to je detalj koji očekujemo da se ipak popravi jer dok hodamo nije baš lako pogoditi te sitne ikone koje su i vrlo stisnuto postavljene jedna uz drugu.

 

Google je nedavno ugasio svoju Nexus liniju Android telefona, a pokrenuo je vlastitu Pixel liniju tako da Android One ne predstavlja konkurenciju unutar kuće jer je ipak nešto slabiji od Pixel i Pixel XL telefona.

 

Plus

+ softverske nadogradnje

+ izrada kućišta

+ ekran

+ kapacitet baterije

+ interna i RAM memorija

 

Minus

- nema čitač otiska prsta

- aktivacija speakerphonea tijekom razgovora

 

 

 

Komentari

Elza

22. rujna 2020 - 11:13 Prijavi neprimjeren komentar

Gdje mogu kupiti bateriju za General Mobile 5 plus?
Hvala.

Elza

22. rujna 2020 - 11:13 Prijavi neprimjeren komentar

Gdje se može kupiti baterija za GM 5 plus?
Hvala.

Goran

24. prosinca 2017 - 01:14 Prijavi neprimjeren komentar

Korisnik sam mobitela GM 5 plus i jako sam zadovoljan. Imam problem sa LED bljeskalicom kod propuštenog poziva ili dolazne poruke lampica ne svijetli kad je mob. u stanju mirovanja. Neznam jeli to greška ili problem nekih postavki.
Bio bih zahvalan ako tko može pomoći

Drazen

26. listopada 2017 - 08:35 Prijavi neprimjeren komentar

Kupio sam koristeni aparat i super je zeza ga jedino kod punjenja u smislu kontakta zica je ok nego sami kontakt utora u mobitelu kada se prikopča žicu treba zakrenuti da dobije kontakt

Lala

01. rujna 2017 - 22:54 Prijavi neprimjeren komentar

Je li moguće ugasiti zvuk kamere i isključiti predlaganje rijeci?

1 2

Odgovori